۱۰ درصد ایرانی‌ها مبتلا به دیابت هستند

اتاق خبر ۲۴

حسن طاهراحمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: ۱۹ تا ۲۵ آبان، هفته ملی دیابت نامگذاری شده است و فدراسیون بین المللی دیابت شعار هفته ملی دیابت در سال ۲۰۱۷ را “زنان و دیابت – حق ما زندگی سالم است” اعلام کرده است.

طاهراحمدی اظهار کرد: دیابت یک بیماری شایع، مزمن، پیشرونده و پر عارضه است که می‌توان با یک رژیم غذایی سالم و تحرک داشتن تا حد زیادی از بروز آن حتی در افرادی که پیش زمینه ارثی دارند، پیشگیری کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اضافه کرد: متاسفانه در کشور آمار مبتلایان به بیماری‌های غیر واگیردار ۲۳ درصد بیشتر از متوسط جهانی است که این آمار نگران کننده است.

طاهر احمدی بیماری دیابت را یکی از انواع بیماری‌های غیر واگیردار عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ۱۰ درصد ایرانی‌ها مبتلا به دیابت هستند.

وی استفاده ناصحیح از تغذیه را یکی از مهمترین دلایل بروز بیماری‌های غیر واگیردار دانست و گفت: مصرف میوه و سبزیجات نسبت به نُرم جهانی در ایران کمتر و استفاده از فست فودها‌ روز به روز در جامعه ما رو به افزایش است در حالیکه این مواد مسبب‌ بسیاری از بیماری ها هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: پیاده روی تُند روزانه به مدت ۳۰ دقیقه، مصرف وعده‌های غذایی در ساعات مقرر، استفاده از روغن‌های گیاهی و گوشت کم چرب، مصرف سبزیجات و میوه‌های تازه، سالاد بدون سس و …از راه‌های پیشگیری از دیابت است.

وی با تاکید بر اینکه دیابت، بیماری ساده ای نیست که با خوردن قرص درمان شود، خاطرنشان کرد: لازم است افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری، غربالگری شوند تا با شناخت به موقع آنها از بروز و پیشرفت بیماری جلوگیری شود.لینک منبع

برچسب ها :