اتاق خبر ۲۴

مذاکرات هسته ای و سطح خواسته هایی که از آن تبلیغ می شد، افکار عمومی را هم به چنین اتفاقی راغب کرده بود.

وعده های انتخاباتی در مسیر رقابت ریاست جمهوری ۹۲ یکی از عوامل برگزیده شدن آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران بود.

مذاکره هسته ای با آمریکا و حل این موضوع یکی از وعده های تبلیغاتی آقای روحانی در جریان رقابت انتخابات ریاست جمهوری بود..

شاه بیت تبلیغات انتخاباتی بر همین اساس چیده شده بود و تکرار این موضوع، هم از سوی برخی اقشار جامعه با استقبال روبرو شد و هم باعث ایجاد توقع در میان مردم گردید به گونه ای که رأی دهندگان به روحانی لحظه شماری میکردند تا رئیس جمهور و دولت مستقر شود تا ثمرات توافق هسته ای را هر چه زودتر دریافت کنند.

اما آنچه که انتظار می رفت واقع نشد و به خاطر بدعهدی آمریکایی ها تعهدات طرف غربی در قبال برجام اجرا نشد و ایران از مزایای توافق هسته ای بی بهره ماند.

آمریکایی ها با همراهی اروپا چند سناریو را پس از برجام در حال اجرا هستند، تاکنون سه گزینه از سوی آمریکایی ها روی میز گذاشته شده است، یا اصلاح برجام، یا لغو آن یا مذاکره بر سر پیشرفتهای موشکی جمهوری اسلامی ایران.

از نظر جمهوری اسلامی ایران هیچ یک از آن سناریوها قابل قبول نیست. بارها مسئولین جمهوری اسلامی تأکید کرده اند که مذاکره درباره موضوعات دیگر منتفی است و موضوع پیشرفتهای موشکی و نظامی خط قرمز ایران است.

توافق هسته ای با همه خوب و بدهایش به دست آمده و اکنون ایران در حال اجرای کامل تعهدات خود است، اما آمریکا نه تنها پیمان شکنی می کند بلکه تحریم های تازه علیه ایران وضع می کند زیاده خواهی های خود را بر زبان می راند.

روز گذشته بود که رئیس جمهور هنگام معرفی دو وزیر خود برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی درباره توافق هسته ای و مذاکراتی که آمریکایی ها مطرح می کنند همچنین پیشنهاد مذاکره با کره شمالی گفت؛ «مگر دیوانه اند که با این شرایط با آمریکا مذاکره کنند آمریکا به مذاکره امضاء شده و به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسیده بی اعتنا است. آمریکا با این شیوه باید آینده مذاکره و تعهدات خود را کنار بگذارد.»

اما در داخل هستند افراد، شخصیت ها و رسانه هایی که مذاکره را تبلیغ میکنند تنها راه را ادامه مذاکرات می دانند.

حتی در میان برخی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای هم دیده میشود چنین خواسته ای وجود دارد، اما برای اعضای تیم هسته یا مذاکره با آمریکا باید درس عبرت جدی تری باشد چرا که آنها همواره از مذاکره و نتایج آن دفاع می کردند.

اکنون که شرایط توافق هسته ای به اینجا کشیده شده است، به هیچ وجه جایز نخواهد بود که بار دیگر ایران بر سر موضوعاتی همچون مسائل منطقه و پیشرفت های موشکی به مذاکره با آمریکا و غرب بنشیند.

حتی گپ زدن هم در باره چنین موضوعاتی می تواند تبعاتی برای کشور داشتهباشد چرا که آیا می توان به طرف مقابل که یکی از مسئولین با او پپ زده است اعتماد کرد؟!

قطعاً از این پس باید رفتار ایران با غربی ها بر اساس بی اعتمادی به آنها باشد، حتی اگر دیدارهای خصوصی برگزار شود تنها پاسخی که به درخواست طرف عغربی درباره پیشرفت های موشکی ایران داده میشود، این باشد که در این باره هیچ گفت وگویی انجام نخواهد شد.

سید عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایران، چهارشنبه ۳ آبان۹۶ گفته بود که «مذاکره موشکی نکرده‌ایم اما در این مسئله مشغول گپ‌زدن هستیم! مثلا دیروز با سفیر آلمان در این مورد گپ زدیم.»

اینگونه گپ زدن ها اگر ادامه داشته باشد که به نظر می رسد مسبوق به سابقه هم باشد، چرا که از فحوای سخنان آقای عراقچی چنین بر می آید، یک اشتباه است، اشتباهی که ادامه آن میتواند برای جمهوری اسلامی ایران هزینه ساز گردد.

آیا مسئولین و سفرای کشورهای غربی با مسئولین ایرانی درباره مسائل نظامی، موشکی، سلاح های هسته ای که در اختیار دارند و بسیاری مسائیل دیگر پپ می زنند؟!

گپ زدن هم درباره خط قرمز جمهوری اسلامی ایران اشتباه استراتژیک است، یک بار یک اشتباه بر سر مذاکره با آمریکا و پرونده هسته ای ایران انجام شد، کافی است. حتی گر آمریکایی ها وعده بهشت هم بدهند نباید به آنها اعتماد کرد.لینک منبع

برچسب ها :