اتاق خبر ۲۴

زلزله کرمانشاه علیرغم این که نسبت به دیگر زلزله هایی که در ایران رخ داده تلفات بسیار کمتری دارد، اما گستره آن باعث گشته تا خدمات رسانی پس از امداد اولیه به بازماندگان با کمبود روبرو باشد.

البته چنین وضعیتی به ضعف شدید مدیریت بحران باز میگردد که همچنان و هنوز نتوانسته یک سامانه کارآمد و واکنش سریع را ایجاد کند.

اما مدیریت بحران شامل همه مسائل زلزله میشود و تنها به امداد رسانی و اسکان بازماندگان بستگی ندارد.

مدیریت بحران از زمانی که حادثه ای رخ میدهد، از واکنش سریع و آماده باش همه نیروهای امدادی و نظامی و انتظامی برای اقدامات لازم آغاز میشود و با دیگر مسائل همچون اطلاع رسانی، دقیق سخن گفتن، جلوگیری از انتشار اخبار دروغ در میان افکار عمومی، روشنگری درباره حاشیه سازی ها و شایعاتی که در جریان حادثه مطرح میشود، کنترل مسئولین بر سخنانی که در جریان حادثه ای همچون زلزله بر زبان می رانند و… باید در برنامه مدیریت بحران به عنوان دستورالعمل به کار گرفته شود.

حتی وعده هایی که به مردم مناطق مصیبت زده داده میشود، باید منطقی، علمی و معقول باشد تا آنها را امیدوار نکند. که اگر این امید پس از چندی با عمل نکردن وعده های مسئولین، به یأس تبدیل شود، هزینه های روحی و روانی جبران ناپذیری بر جا خواهد گذاشت.

زلزله

حتی به امدادگران و نیروهایی که در کار یاری رسانی به مناطق زلزله زده حضور دارند توصیه ها یی می شود، این توصیه ها بر اساس تجربیات و علم روانشناسی به کار گرفته می شود.

مثلاً توصیه و تأکید می کنند که هیچگاه از بازماندگان نخواهند که حادثه را مرور یا بازگویی کنند، یا هیچگاه از جملاتی همچون همه چیز درست میشه یا خدا را شکر زنده ماندی، وعده هایی که عملی شدن آنها در توان شما نیست و بسیاری توصیه های دیگر که باید با درک شرایط موجود آنها را رعایت کرد.
یک حادثه همچون زلزله خود بار سنگین احساسی همراه با غم و اندوه فراوان را نیز با خود به کل جامعه سرایت می دهد، همه مردم کشور با آن درگیر می شوند و درد و آلام سنگینی بر دل همگان می نشیند، که برای رفع آنها زمان نیاز است و البته به نوع برخورد مسئولین، همه رسانه ها و کارشناسان علوم روانشناسی بستگی دارد. بدون شک همه مسائل تحت تأثیر مستقیم و غیر مستقیم این حادثه مصیبت بار قرار می گیرد.

مردمی که در دیگر شهرهای کشور حضور دارند نیز با این مصیبت همدرد می شوند و همین اتفاق باعث می گردد که وارد میدان شده و اقدامات مردمی را آغاز کنند. کمک های مردمی از اهدا خون گرفته تا اهداء اقلام مورد نیاز زلزله زدگان و کمک های مالی، همیشه از سوی مردم بخش بزرگی از نیازهای حادثه دیدگان را برآورده کرده است.

اگر کمک های مردمی در زمان وقوع حادثه بزرگی همچون زلزله در هر کشور وجود نداشته باشد، قطعاً دولت ها توان کمک رسانی مناسب را نخواهند داشت.

به همین خاطر باید بار فشار روانی که به افکار عمومی وارد می شود کاسته شود تا باعث اختلال آن نگردد. البته برای رسیدن به شرایط مطلوب در زمان شرایط اضطراری همچون زلزله و سیل، فاصله داریم و نیاز به آموزش های لازم در این زمینه بسیار احساس می شود.

اما نخست، این مسئولین هستند که باید با اصلاح رفتار و گفتار خود، به مردم الگو دهند و آنها را در طول مدت مدیریت و ریاست خود، آموزش داده و آماده نگه دارند.

در شرایط بحرانی همچون زلزله بارها دیده شده است که مسئولین با سخنان خود، نه تنها باعث کدورت و دلگیری مصیبت دیدگان شده اند بلکه افکار عمومی نیز تحت تأثیر آن سخن و موضع قرار گرفته که باعث بی اعتمادی هم شده است.

مثلاً زمانی که زلزله بم اتفاق افتاد و آن فاجعه را به بار آورد، مسئولین وعده هایی دادند که در زمان مقرر برآورده نشده و حتی پس از گذشت سال ها از زلزله بم که در دی ماه سال ۸۲ حادث شد، انجام نشده است.

و اما در جریان زلزله استان کرمانشاه، اتفاقاتی افتاد که ناخوشایند است، در واقع بی توجهی به آن توصیه ها و دستورالعمل هایی که مدیریت بحران تأکید دارد، به خوبی دیده میشود.

همگان می دانند که در همه استان ها و بیشتر شهرهای کشور واحدهای مسکن مهر وجود دارد، بسیاری از مردم در این واحدها زندگی می کنند. 

در جریان زلزله کرمانشاه تعدادی از این واحدها آزمایش خود را مقابل زلزله بزرگی با ۷/۳ دهم ریشتر نشان داد. این اندازه زلزله، شدید و ویرانگر است.
 

اما این که از همان زمان زلزله مقصر این تلفات این حادثه مصیبت بار وجود این واحدهای مسکن مهر معرفی شود، جدای از این که دور از انصاف است، آیا باعث ایجاد وحشت در میان دیگر ساکنین این واحدها در استان ها و شهرهای کشور نمی شود؟

هم اکنون در میان مردمی که ساکنان یکی از واحدهای مسکن مهر در دیگر شهرها هستند، واهمه ایجاد شده که در

صورت وقوع زلزله چه بلایی سر ساختمان آنها خواهد آمد؟!

یا حتی سخنان مسئولین دولتی درباره مسکن مهر برخی از شهرهای کرمانشاه باعث خواهد شد از ارزش مادی این واحدها کاسته شود که البته مالکین آن متضرر خواهند شد.

در صورتی که آن چیزی که علیه مسکن مهر موجود در کشور تبلیغ می شود و آنچه مسئولین درباره آن با توجه به زلزله کرمانشاه گفته اند، واقعیت ندارد.

در این که احتمال وجود کم کاری و ضعف در ساخت سازه ها و بناهای هر واحد مسکونی حتی مسکن مهر وجود دارد شکی نیست، اما تعداد زیادی از همین واحدها در دولت کنونی به پایان رسیده، اگر هم نظارت دقیقی بر روی آن نبوده علاوه بر دولت پیشین، دولت کنونی نیز باید پاسخگو باشد، حتی سازندگان آن باید بازخواست شوند.

اما اکنون موضوع این نیست، اهمیت در این است که امنیت روانی مردم به ویژه آنهایی که دارای واحدهای مسکن مهر در هر نقطه ای از ایران هستند، از بین رفته و آنها را درگیر خود کرده است که باعث آن هم برخی مسئولین و سپس رسانه هایی هستند که به آن دامن زدند، در حالی که اکنون زمان رسیدگی به منطقه زلزله زده است و بس. 

خودمان برای خودمان با اظهار نظر و بهره برداری سوء برخی رسانه ها، دردسر سازی می کنیم.

همه این اتفاقات حاشیه ای، نشان می دهد که همچنان در مدیریت بحران ضعف های بسیاری داریم و ابتدا باید از مسئولین آغاز شود تا به جامعه تسری یابد.
انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :