تئو فرانکن، وزیر مهاجرت بلژیک در گفتگو با یکی از شبکه های تلویزیونی این کشور از آمادگی بروکسل برای اعطای پناهندگی سیاسی به کارلس پوجدمون خبر داد. آقای فرانکن تصریح کرد پذیرش چنین درخواستی از سوی بلژیک «غیرمنطقی» نیست.

اتاق خبر ۲۴

 وزیر مهاجرت بلژیک با تاکید بر اینکه ممکن است پوجدمون در اسپانیا به زندان محکوم شود و زمینه برگزاری یک دادگاه عادلانه فراهم نیست، گفت در صورت مطرح شدن چنین تقاضایی از سوی رهبر کاتالانها، استرداد او به اسپانیا برای مادرید بسیار مشکل خواهد شد.

بلژیک از معدود کشورهای اروپایی است که هنوز به شهروندان اروپایی پناهندگی سیاسی اعطا می کند و در این راستا بویژه با اسپانیا در سال های گذشته مشکل داشته است. بلژیک پیش تر هم از استرداد یک زوج متهم به عضویت در سازمان اتا (شبه نظامیان باسک) به مادرید خودداری کرده بود. بلژیک بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی، راه حل بحران اخیر کاتالونیا را گفتگو بین مادرید و بارسلون می داند.

 با وجودیکه در حال حاضر دلیل محکمی برای مطرح شدن چنین درخواستی از سوی رهبر عزل شده منطقه کاتالونیا وجود ندارد اما کارلس پوجدمون در صورت تمایل می تواند به بلژیک پناهنده شود. این درحالیست که او تنها یک روز پس از اعلام استقلال کاتالونیا از اسپانیا خواستار «مقاومت دمکراتیک و مسالمت آمیز» کاتالانها در برابر دولت مرکزی اسپانیا شد که با اجرای اصل ۱۵۵ قانون اساسی و لغو خودمختاری این منطقه کنترل آن را در دست گرفته است.

در همین حال مقامات دولت مرکزی اسپانیا از حضور احتمالی کارلس پوجدمون در انتخابات ماه دسامبر این منطقه استقبال کرده اند. طبق آخرین نظر سنجی ها احزاب استقلال طلب کاتالونیا از حمایت ۴۲.۵ درصد مردم برخوردارند در حالیکه احزاب مخالف جدایی حدود یک درصد بیشتر از سوی مردم حمایت می شوند و احتمال پیروزی شان بیشتر است.لینک منبع

برچسب ها :